Tiroid bezlerinin iyi çalışması için nasıl beslenmeliyiz?

Tiroid bezinin iyi içalışması için sebze ve meyve daha fazla yenmeli, yeteri kadar proteinli gıda alınmalıdır. Proteinin yeteri kadar alınması tiroid bezinin iyi çalışmasını sağlar.  Özellikle haftada iki defa  yağlı balık yiyerek omega 3  yağ asitlerinden yeteri kadar alınmalıdır.

Karbonhidratlı gıdalarla fazla beslenmek ve yağlı yemekler tiroid bezine zarar verir. Unlu ve nişastalı gıdaları azaltmak gerekir.

Sebze ve meyve ile  yeteri kadar A, C, VE E vitamini gibi antioksidan  vitaminleri alanlarda  tiroid kanseri  daha az  görüldüğünden  bol sebze ve meyve yenmelidir.

Kara lahana, kabak, turp, şalgam, ve karnabahar gibi sebzeler guatr  yapmaz. Bu nedenle güvenle yiyebilirsiniz.

Ülkemiz,iyot yetmezliği olan bir ülke olduğundan tiroid sağlığı için soya  ve ürünlerini fazla tüketmeyiniz. Yine soyadan elde edilen isoflovan isimli ilaç  menepoz sıkıntılarını azalmak için çok kullanılmaktadır.  İyot eksikliğiniz yok ise, bu ilacı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak iyot eksikliğiniz var ise  isoflovan  ilacının  guats ve tiroid hormonlarında bozukluk yapabileceğini unutmayınız.

Hindistan cevizi, balık, ve keten tohumu tiroid bezinin daha iyi çalışmasını sağlar.

Kafein alkol, sigara, ve şeker tiroid bezi için zararlıdır. Bunların az tüketilmesi gerekir.Sulardaki klor ve florun  fazla olması tiroid bezine zarar  verdiğinden içilen suda bu minerallerin fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

NOT: BU YAZILAR BİLGİ AMAÇLIDIR. DOKTOR YERİNE GEÇMEZ.

DOKTORUNUZA DANIŞINIZ.

Admin

Bir Cevap Yazın