Hiper tiroidi , Tiroid bezi aşırı çalışanlarda vitamin desteği

Tiroid bezi aşırı çalışan kişilerde kandaki A vitamini düzeyinde azalma olmakta ve bazı hastalarda karanlığa uyumda yani  gece görüşünde zorluk olabilmektedir. Bu nedenle A vitamini desteği faydalı olabilir. Tiroid hormonu çok olunca veya hipertiroidi durumunda bağırsaklarda kalsiyoum emilimi azalırken, böbreklerden ve dışkı yoluyla kalsiyum atılımı artar.şiddetli  hipertiroidi  olan bazı hastalarda kan kalsiyumu artışı olabilir, bu nedenle kanda kalsiyum düzeyine bakmak gerekebilir.

E vitamini hipertiroidi olan hastalarda  oksijen  yan ürünlerinin oluşmasını azaltarak faydalı olur. Tiroid bezi çok çalışan kişilerde  kandaki E vitamini  ve koenzim  Q10 düzeylerinde  azalma olduğundan  E vitamini  ve koenzim  q10 desteği gerekebilir.

Tiroid bezi çok çalışan kişilerre Tiamin  B1 vitamini verilmesi faydalı olabilir.  Tiamin tiroid hormon yapımını azaltmaktadır.

Tiroidin hızlı çalışması durumlarında vucudun B6 vitaminine olan ithiyacı artar ve kanda azalır. Bu nedenle B6 vitamin desteği faydalı olabilir.

Tiroid bezi çok hızlı çalışması c vitamininde azalma yapar. O nedenle c vitamini desteği faydalı olabilir.

 

NOT: BU YAZILAR BİLGİ AMAÇLIDIR. DOKTOR YERİNE GEÇMEZ.

DOKTORUNUZA DANIŞINIZ.

Admin

Bir Cevap Yazın